• Home
  • Edmund Fetting
  • Biografia

Biografia Edmunda Fettinga

mlody edmund fettingEdmund Fetting urodził się 10 listopada 1927 roku w Warszawie. Studia aktorskie rozpoczął w warszawskiej PWSA (późniejszej PWST). Niestety nie ukończył ich, ponieważ został usunięty za "brak talentu" i „zbyt smutny wyraz twarzy”. Fetting nie zrezygnował jednak ze spełnienia swojego marzenia, jakim była kariera artystyczna. Zadebiutował w Teatrze Ziemi Opolskiej. Pewien czas spędził w zespole aktorskim Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu. Występował też na deskach Teatru Jaracza i Nowego w Łodzi, w Teatrze Komedia, w gdańskim Teatrze Wybrzeże. Powrócił jednak do Warszawy i grał w teatrach: Dramatycznym, Powszechnym, w Współczesnym, Na Woli i Kwadracie.

Niemal od początku istnienia telewizji blisko z nią współpracował. Grał w spektaklach poniedziałkowego Teatru Telewizji, Teatru Prozy, a także w Teatrze Sensacji i Teatrze "Kobra". Współpracował również ze Studiem Opracowań Filmów w Warszawie.

Edmund Fetting zdecydowanie nie był aktorem jednej roli, szeroki wachlarz umiejętności aktorskich pozwalał mu grać zarówno postaci szlachetne jak i skrajnie negatywne. Grał m.in. w „Karierze Nikodema Dyzmy”, „Podróż za jeden uśmiech”, „W Pustyni i w Puszczy” oraz „Nad Niemnem”.

edmund fettingWszechstronne talenty Fettinga zaowocowały sprawiały Fetting nie ograniczał się jedynie do aktorstwa, interesował się także muzyką. Jego pierwsze kroki w tej dziedzinie sięgają jeszcze lat okupacji. W latach 40 ubiegłego wieku, jako muzyk i kierownik jazzowej grupy "Marabut" występował w klubie warszawskiego oddziału YMCA, zaś cieszące się szalonym powodzeniem, występy zespołu zapowiadał sam Leopold Tyrmand – który ówcześnie byłą sąsiadem artysty.

Po powrocie do Warszawy związał się z Polskim Radiem. Tam rozpoczął pracę jako lektor w Radiowym Studiu Piosenki, prowadzonym przez Agnieszkę Osiecką i Jana Borkowskiego. W tym właśnie miejscu rozpoczął nowy etap w życiu, rozpoczął karierę piosenkarza. Niezaprzeczalnie Edmund Fetting największy rozgłos zdobył dzięki wykonaniu ballady "Nim wstanie dzień" z filmu "Prawo i pięść" oraz piosenki "Deszcze niespokojne..." do serialu "Czterej pancerni i pies". Chętnie podejmował się także wykonywania zagranicznych utworów, takich jak ballady Bułata Okudżawy, piosenki Charles'a Aznavoura i utwory Kurta Weilla. Popularność przyniosła mu śpiewana rola Higginsa w "My Fair Lady".

W 1974 roku Edmund Fetting został odznaczony Złotym Krzyżem Zasług, zaś w 1980 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Edmund Fetting zmarł 30 stycznia 2001 roku w Warszawie i został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim (Powązki Stare, kwatera 74-I-28).

Opublikowano w Edmund Fetting